Aktuální téma – operace očních víček

Rozhovor s MUDr. Jitkou Vokurkovou, Ph.D., na aktuální téma.


Paní doktorko, Vy se specializujete na operace očních víček. Můžete mi říci, zda se jedná v dnešní době ve srovnání s minulostí o žádaný zákrok?

Odpověď:  V současnosti se jedná o žádanou operaci, bylo tomu však i desítky let nazpátek, jen se prodělaným zákrokem lidé tolik veřejně nechlubili, naopak jej spíše tajili.

Je známo, že se v rámci operace očních víček může jednat o více druhů operací, můžete nám je nějak přiblížit?

Odpověď: Ano, operační zákroky celé oblasti kolem očí má několik základních operací, ale individuálně se mohou přidávat další, které souvisejí s celým obličejem. Škála je poměrně široká. Nejčastější zákrok- operace horních víček- se  provádí u žen i mužů ve středním věku, protože tato oblast většinou první podléhá projevům stárnutí. Dalším častým požadavkem je u mladších lidí korekce tzv. „kruhů pod očima“, které jsou určeny již vrozeným charakterem tkání. S přirozenými projevy stárnutí se potom hendikep dolních víček rychleji projeví.  Zákroky na dolních víčkách jsou proto více pestré, kombinují se nejen chirurgické výkony na kůži a svalovině, ale také doplňování dolních víček např. vlastním tukem nebo ovlivnění výrazné mimiky aplikací Botoxu. Zdůrazňuji, pro dobrý výsledek je vhodný zcela individuální přístup podle charakteru tkání. Na druhou stranu roste počet pacientů v šestém a sedmém deceniu, kteří mají estetické zákroky na víčkách kombinované i se zákrokem pro jejich funkci.

V čem operace spočívá? Jedná se o „jednoduchý“ zákrok nebo doporučujete provedení operace na specializovaném pracovišti odborným plastickým chirurgem?

Odpověď:  Jak jsem již částečně vyjmenovala, zákroky na očních víčkách a celé oblasti kolem očí nejsou jen o povadlé kůži. Navíc platí, že žádný chirurgický zákrok není tzv. „jednoduchý“. Oblast kolem očí je poměrně složitá struktura měkkých tkání, která umožňuje pohyby oka. A tyto velmi jemné struktury by se operací neměly poškodit. Proto operace patří do rukou zkušeného lékaře. V české tradici se těmto zákrokům vždy věnovala nejvíce plastická chirurgie.

Jaká je rekonvalescence po zákroku? Je znatelné, že klient/klientka prodělal operaci očních víček? Můžou nastat nějaké komplikace?

Odpověď: Po každé operaci zůstává jizva. Je jen žádoucí, aby jizva byla co nejjemnější. Jizvy mají svůj neměnný rytmus vyzrávání a konsolidace, na očních víčkách od 2 do 6 měsíců. Jinde na obličeji a těle mohou jizvy vyzrávat až rok. Proto dlouhodobé červenání jizev není komplikace, ale důležitý proces. Na očních víčkách jizvy nevytvářejí dlouhodobě tzv. keloidní jizvu. Další komplikace jsou podobné jako po každém chirurgickém zákroku, jednak krátkodobé - modřiny, červenání spojivek, slzení apod. Po dobře provedené operaci však vždy vymizí. Z dlouhodobých následků je již zmíněné delší červenání a tuhnutí jizev nejčastější. To však není komplikace. Vážné komplikace jsou ojedinělé a neměly by nastat.

Je nějaká nejvhodnější doba v rámci kalendářního roku k provedení zákroku?

Odpověď: Na horních víčkách je možno provádět zákrok celoročně, ochrana očí brýlemi je v létě naopak společensky více přijatelná. Po operaci dolních víček může být delší dobu modřina i na tvářích, proto není vhodné časné slunění obličeje a zejména pobyt u moře. Operace však s dodržením rekonvalescence je také celoročně možná.

Jaký je výsledek operace? Jsou obvyklé nějaké přidané hodnoty po operaci?

Odpověď: Snahou je hlavně dosáhnou co nejlepšího estetického výsledku. Tím, že se odstraní nadbytečná a uvolněná tkáň, se většinou odbourá i únava očí. Někdo uvádí zlepšené vidění, někdo odkládá brýle na čtení, které již předtím začal používat. Operací se v ojedinělých případech zlepší chronické slzení, protože se věkem uvolněné oční struktury vrátí proti směru gravitace na původní místo.

Uměla byste spočítat, kolik těchto zákroků jste již provedla?

Odpověď: Děkuji za otázku, hodně. Neuvedu přesná čísla. Ale za téměř tři desítky let, co zákroky provádím, je to na dvě desítky zákroků měsíčně.

Takže se dá s jistotou říci, že jste vysoce kvalifikovaný odborník… Děkuji za rozhovor a přeji Vám mnoho dalších spokojených klientů!

30.1.2013


Zpět