Aktuální téma – úprava prsou po porodu

Rozhovor s MUDr. Ivanem Justanem, Ph.D., na aktuální téma.


Na operaci prsů přichází ženy z různých příčin. Ty nejmladší, protože se jim prsy nevyvinuly, ty starší, protože jim prsy příliš poklesly, ale většina klientek plastické chirurgie jsou ty ženy, které prodělaly radikální změnu během těhotenství a následného kojení a chtějí mít opět krásné poprsí jako před dětmi. Jaký typ operace je pro ně ten pravý se většinou dozví až v ambulanci plastického chirurga.

Kdo rozhodne, jaká je nejlepší metoda?

Komunikace mezi lékařem a klientkou by měla směřovat ke konečnému vzájemnému kompromisu a oba, klientka i lékař, by měli být spokojeni se svým rozhodnutím. To lze docílit jen otevřeností v komunikaci ze strany klientky, která by měla mít jasnou představu o tom, jak by prsy měly po operaci vypadat. Neznamená to, že se budeme snažit jakýmikoliv prostředky jejího cíle dosáhnout, ale naším úkolem je vysvětlit, jak je možné toho dosáhnout a jestli neexistuje jiná, bezpečnější a vhodnější varianta, která by klientce přinesla větší benefit. Proto se nestyďte na všechno zeptat.

Jaké jsou možnosti?

Plastická chirurgie dokáže prsy zvětšit, zmenšit, modelovat, rekonstruovat. Co tato slova v praxi znamenají. Zvětšení prsů se provádí nejčastěji pomocí silikonových implantátů, méně často pomocí přenosu vlastního tuku. Zmenšení prsů je operace, při které se odstraní část prsní tkáně, převážně prsní žlázy. Modelace prsu zachovává objem prsu, jen mění jeho tvar. Rekonstrukci prsu provádíme u žen, které o prs zcela přišly převážně z onkologických příčin.

Jak se provádí zvětšení prsou implantátem?

Zvětšení prsů silikonovým implantátem je nejčastější volba. Implantát lze vložit z podprsní rýhy, z rány kolem dvorce nebo přes podpažní jamku. Každá technika má svoje pro a proti, které by Vám mělo být vysvětleno během konzultace. Která cesta implantace se zvolí, je pak opět na vzájemné komunikaci mezi klientkou a lékařem. Nejčastěji se používá podprsní rýha, která je zároveň nejbezpečnějším a nejlépe přehledným přístupem. Na naší klinice používáme velmi kvalitní implantáty značky Natrelle, což je americká značka implantátů certifikovaná FDA.

Je lepší umístění pod žlázu nebo pod sval?

To závisí na tvaru prsu před operací a na velikosti implantátu, který chceme vložit. Třetina klientek má jasně dané umístění pod žlázu vzhledem ke své konstituci, třetina bude mít krásnější poprsí s implantátem pod sval a poslední třetina jsou ženy, u kterých může být implantát i pod svalem i pod žlázou. Obdobně je to i při volbě typu implantátu ve smyslu tvaru. Opět třetina žen je vhodná kulatý implantát, třetina pro anatomický kapkovitý implantát a poslední třetina si může vybrat.

Jaké jsou jizvy po modelaci prsu?

Na naší klinice provádíme několik typů modelace. Modelace prsů nejmenšího rozsahu zanechává jizvu jen kolem bradavky, většího rozsahu pak kolem bradavky a od ní do podprsní rýhy a velké modelace včetně zmenšení prsou pak mají jizvu kolem bradavky, od ní do podprsní rýhy a dále pod prsy, tzv. tvar kotvy. Snažíme se co nejvíce vyvarovat právě jizvě v podprsní rýze, která se časem posunuje více na prs a výjimečně může být viditelná i v podprsence. Bez podprsenky jsou viditelné samozřejmě všechny jizvy. Jizvy se nedají nijak odstranit a jsou největším hendikepem jakékoliv modelace prsou.

27.3.2013


Zpět